Nitrojen oksit emisyonunu azaltmanın her geçen gün daha maliyetli hale geldiğini belirterek yeni dizel motor geliştirmeyeceklerini duyuran Hakan Samuelsson’un bu açıklaması Volvo’yu dizel motordan vazgeçen ilk otomotiv şirketi yaptı. Volvo gelecekteki emisyon standartlarını karşılamak için 2013’te piyasaya sürülen mevcut dizel motorlu modelleri geliştirmeye devam edecek. CEO Hakan Samuelsson dizel motorlar yerine elektrikli araç üreteceklerini bu konuda da Tesla’nın elektrikli araç talebini artırmada önemli bir rol oynadığını vurguladı.

     Şu anki dizel motor neslinin yaklaşık 2023 yılına kadar üretileceğini söyleyen Samuelsson, Volvo’nun 2019 yılında piyasaya sürülecek olan ilk saf elektrikli modeliyle elektrikli-hibrid otomobil alanında yüksek kalite ve cazip tasarımla birlikte yer almaları gerektiğini belirtti. Plana göre elektrikli araçlar 35-40 bin dolar aralığında olacak. Çin’de üretilecek olan araçlar tüm dünyaya oradan satılacak. Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung’a yaptığı açıklamada Samuelsson; ”Artık dizel motorları geliştirmeye çalışmanın bir manası yok. Bugünün bakış açısıyla, artık yeni dizel motorlar geliştirmeyeceğiz. Tamamen elektrikli ya da hibrit araçlara odaklanacağız. Elektrikli otomobil alanında Tesla’nın, insanların satın almak için sıraya girdiği bir araç geliştirdiğini belirtmek gerek. Avrupa’daki düzenlemelerin kendilerini daha verimli motorlar üretme konusunda git gide daha fazla zorladığını belirten CEO dizel ve benzinin önümüzdeki yıllarda da önemini koruyacağını ancak 2020’den sonra elektrikli motorlara ihtiyaç duyulacağını dile getirdi.” dedi

     Avrupa pazarının %50’sini oluşturan dizel motorunun üretimini 2023’ten sonra tamamen bırakabileceklerini belirten Samuelsson, en az 400 km menzilli bir araç üretmek istediklerini belirtti.