Otonom araçlarla ilgili neredeyse her gün yeni bir gelişmeyi okuduğumuz bu günlerde bizde konuyu üreticiler ve sektörün geleceği açısından değerlendirme gereği hissettik. Başta Tesla, Google, Ford, Bmv, Mercedes, Volvo, Audi, Volkswagen, Toyota gibi dünya devleri otonom araçları hayatımıza getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

    Günümüzde yarı otonom özelliklere sahip Tesla ve diğer bazı üreticilerin araçlarında ellerin direksiyondan çekilmesine izin veriliyor. Bu teknoloji otoyollarda sensör ve kamera sistemleri kullanılarak otomobillerde ve kamyonlarda işe yarıyor. Ford ve Google oluşturdukları mini test şehirlerinde ve sakin şehirlerde çeşitli hava koşullarında testlerine devam ediyor. Amerika’nın ardından Avrupa’da da otonom test araçlarını 2017 içerisinde göreceğiz gibi görünüyor.

    Günümüzde otomotiv sektörü ile beraber değerlendirdiğimiz otonomun kuşkusuz lideri Elon Musk’un sahibi olduğu Tesla hiç şüphesiz. Tesla araçları otonom özelliğinin yanında elektrikli olmasıyla da fark yaratıyor. Tesla köklü bir otomotiv şirketi değil kuruluş tarihi 2003 yani 13 yıllık oldukça genç bir teknoloji şirketi ama yaptıklarıyla 100 yıllık otomotiv şirketlerini peşinden sürüklüyor. Aslında 100 yıllık otomotiv şirketlerini teknolojisi ile zor duruma sokan sadece Tesla değil, Uber, Lyft ve Didi Chuxing gibi otomobil paylaşım sistemleri oluşturan pek çok genç şirket yüzyıllık otomotiv şirketlerinin aklını başından aldı. Ford, Bmv, Mercedes, Volvo, Audi, Volkswagen, Toyota gibi esas işi onlarca yıldır otomobil üretmek olan şirketler yakın zamanda otonom teknolojileri geliştirmeye, denemeye ve otomobil paylaşım şirketlerine yatırım yapmaya başladılar. Bütün bu girişimlerin son kullanıcı için en büyük faydası daha iyi hizmeti daha uygun fiyata almak olacak hiç şüphesiz.

    Otonomun geleceğine ilişkin haritayı ise radoce.net internet sitesinin hazırladığı zaman çizelgesine bakarak yorumlayabiliyoruz. Çizelgeye göre 2017-2019 yılları arasında otoyollarda tam otonom mümkün olacak testler daha kalabalık şehirlerde yapılmaya başlanacak ve bu seyahatlerde araçlar mümkün olduğunca fazla 3D veri toplayarak gelişime yardımcı olacak. 2020 yılında ise araçlar trafik ışıklarını ve kavşakları algılayabilecek ve Uber ve Lyft gibi servisler haritalandırılmış bölgelerde otonom araçları kullanabilecek. 2020-2023 arasında ise tam otonom araçlar pazara girecek ve araçlar yakıt ve yolcu indirmek dışında hiç durmayacağı için ömürleri kısalacak.

    2030 yılında ise son manuel otomobilleri yollarda göreceğiz ve sürücü kavramı 2050’ye kadar yavaş yavaş ortadan kalkacak.