2025 yılından itibaren ülkede fosil yakıtlı araçların kullanımının tamamen yasaklaması yönünde önemli adımlar atan Norveç’te ocak ayında satılan araçların % 17,6’sı elektrikli % 33,8’i ise hibrit araçlardan oluştu. Böylelikle çevre dostu araç satışları toplamda % 51,4 lük satışla içten motoru bulunan araçları geride bıraktı. Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarında biri olan ülkede çevre dostu araç satışı şubat ayında % 47,8’e düşse de 2017 Norveç’te temiz ulaşım için önemli bir yıl olacak gibi görünüyor. 

    Tüm bu çabalarla çelişen Batı Avrupa’nın en büyük petrol üreticisi olan Norveç, çevre dostu araçların kullanımını teşvik etmek için içten yanmalı araç sahiplerine pek çok yaptırım uygularken elektrikli ve hibrit araç sahiplerine avantajlar sağlıyor. Bu yaptırımlardan en önemlisi hiç şüphesiz vergi Norveç’te petrolle çalışan bir aracınız varsa daha fazla vergi ödüyorsunuz ama elektrikli bir araca sahipseniz;

  • Sıfır vergi ödeyip
  • Ücretli yollardan ücretsiz geçiyorsunuz
  • Yeni araç kaydı ücreti ödemiyorsunuz
  • Kamusal otoparkları ücretsiz kullanıyorsunuz
  • Yerel feribotlardan ücretsiz faydalanıyorsunuz
  • Sadece otobüslerin kullanabildiği şeritleri kullanabiliyorsunuz.

     2016 aralık ayında 100 bininci elektrikli aracının kaydını yapan Norveç’te elektrikli araç kullanımı 2000’li yılların başında başladı.  Hızlı şarj istasyonlarının ülke çapında kurulmaya başlanması ve çevre dostu araçlara verilen teşvikler süreci daha da hızlandırdı hiç şüphesiz. Halen menzil olarak yeterli noktada olmayan ve büyük modelleri yüksek fiyatlara satılan elektrikli araçlar hibrit araçlarla rekabet içerisinde. Hem içten yanmalı motor hem de elektrikli motorun bir arada kullanıldığı bu modeller Norveç’te motor gücüne göre değil karbondioksit salınım oranlarına göre vergilendiriliyor. Böylece düşük emisyonlu ama yüksek menzil ve güce ulaşabilen araçlar daha yaygın hale geliyor. 2020’ye kadar kilometre başına karbon salınımını 85 gramın altında tutmak isteyen Norveç bu hedefine 2017 ocak ayında 84 grama düşerek ulaşmış durumda.        

     Görünen o ki çevreci araç kullanımında lider ülke konumundaki Norveç bu konumunu her yıl daha da sağlamlaştırıyor. Bizce menzil sorunu ortadan kalkana kadar elektrikli araçlar hibrit araçlarla pazarı paylaşacak fakat sonrasında gelişen üretim teknikleri ve menzil sorunun ortadan kalkmasıyla elektrikli araçlar pazara hakim olacak gibi görünüyor. Öte yandan 2013 yılında Tesla Model S Norveç’te satışa çıktığında  hızlı bir şekilde 6 bin adet satışı yapan Tesla Motors, Norveç’te satılan tüm araçların  % 3’ünü oluşturdu. Fakat bu oran Amerikan pazarında sadece % 0,2’de kaldı. Küresel ısınma ve temiz bir doğa için hayati ödem sahip olan doğa dostu araç gelişimi gibi rakamlardan da anlaşılacağı gibi her ülkede Norveç’teki gibi yüksek değil.