Japon ağır endüstri markası Mitsubishi, tamamen elektrikli hafif ticari kamyon modeli eCanter’ın yenilenmiş üçüncü jenerasyonunu tanıttı.

    eCanter güç ünitesinin yanında görsel ve teknik açıdan güncellemelerle karşımıza çıkıyor. Dış dizayna baktığımızdaLed ön farlar, eCanter’a özel ızgara ve gövde boyunca koruma plakaları görüyoruz. eCanter’ın güç ünitesi 248 beygir ve 380 Nm tork sağlayacak şekilde yenilenmiş.70 kWh su soğutmalı piller üç parça halinde aracın iki yanına ve kabin altına yerleştirilmiş. Fuso’ya göre bataryalar, özellikle yüksek sıcaklıklarda hatırı sayılır oranda verimli vetek şarjla 100 km menzile sahip olacak. Şehir içi teslimat işleri için eCanter’ın menzili yeterli görünüyor. Hızlı şarj cihazına bağlandığında bataryanın %80’inin dolması yaklaşık 1 saat alıyor. Standart bir güç çıkışında ise tamamen şarj işlemi 7 saat sürüyor.4630 kg yük taşıyabilen eCanter daha küçük batarya seçimi ile yükleme kapasitesini artırabilirken, menzilini azaltmış oluyor.

     Daimler’in sahibi olduğu Fuso, daha önce tanıtılan Canter E-Cell’i Portekiz ve Almanya’da denemişti. Aracı kullanan operatörler yakıt ve bakım konusunda çok büyük tasarruflar sağlandığına dair geri bildirim vermişti. Önümüzdeki yıldan itibaren Avrupa, Japonya ve Amerika’da sınırlı sayılarda görebileceğimiz eCanter taşımacılık konusunda da gelecekte oldukça doğa dostu ve ekonomik bir seçenek olacak gibi görünüyor. Daimler, Mercedes markası altında ağır işlerde kullanılacak bir elektrikli kamyon üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.